Як зарадити болю в коліні?
Від чого можуть потерпати коліна, коли достатньо самостійних рішень, а коли слід негайно прямувати до лікаря – роз’яснює спеціаліст.
Небезпечні сигнали
Від легкого дискомфорту до виснажливого болю, що не дає поворухнутися, – інтенсивність синдрому в коліні може варіюватися в широких межах. Окрім болю, про ушкодження суглоба чи навколишніх тканин (зв’язок, сухожиль, бурс) можуть свідчити такі симптоми:
- набряк м’яких тканин зі збільшенням розмірів коліна;
- гематоми і точкові крововиливи в м’які тканини;
- зміна забарвлення шкіри коліна – почервоніння або синюшність;
- підвищення температури – місцеве, в ділянці суглоба, або загальне;
- важкорухомість;
- відчуття нестабільності;
- аномальна рухливість: бічне зміщення, синдром «висувного ящика» – зміщення гомілки вперед при зігнутій у коліні кінцівці;
- слабкість м’язів, швидка стомлюваність при русі;
- крепітація, скрип і хрускіт при розпрямленні чи згинанні кінцівки в коліні;
- труднощі або неможливість повністю розпрямити ногу в колінному суглобі – відчуття «зачіпки»;
- деформація суглоба.
Шукаємо першопричину
Остеоартроз, реактивний артрит коліна, хвороба Рейтера, ревматоїдний артрит, подагра, псевдоподагра, бурсит, тендиніт, тендіноз, травми – ось найпоширеніші причини, що позбавляють активності та повноцінного життя. Утім, саме травматичний біль є найбільш поширеним явищем. Тож аби успішно подолати проблему, насамперед треба виявити причину негараздів.
І передусім лікар має виключити кісткову патологію. Зазвичай для цього роблять:
- рентгенографію колінного суглоба у двох стандартних проекціях, але обов’язково з навантаженням, тобто стоячи;
- спіральну комп’ютерну то- мографію (СКТ) за потреби отримання детальнішої інформації.
Якщо ж проблема оминула кістки, а спостерігається у м’яких тканинах та структурах усередині суглоба – золотим стандартом обстеження є:
- магнітно-резонансна томографія (МРТ).
- ультразвукова діагностика (УЗД), як допоміжний фактор у постановці діагнозу.
На підставі отриманих даних фахівець зможе визначити, який із методів лікування буде найбільш оптимальним.
У домашніх умовах
Якщо біль у коліні виникає повільно або він спровокований незначною травмою, ви можете впоратися з проблемою самостійно. Для цього варто протягом 1–2 діб поспостерігати, чи будуть ефективними заходи самолікування. Серед яких:
- Підвищене положення колінного суглоба. Після травми потрібно лягти та підкласти під колінний суглоб подушки для зменшення болю і набряку.
- Охолодження. Прикладайте холодні компреси на ділянку колінного суглоба протягом 15– 20 хвилин кілька разів на добу. Використовуйте кубики льоду або пакетик із замороженими овочами, які загорнуті в рушник.
- Еластичне бинтування. Намотайте еластичну пов’язку навколо колінного суглоба, щоб мінімізувати набряк. Пов’язка повинна прилягати щільно, але не туго, щоб не спричинити біль або спровокувати ще більшу набряклість у нозі.
- Відпочинок. Уникайте навантажень або дій, які викликають больові відчуття. При гострих травмах, можливо, доведеться максимально обмежити навантаження на ноги або навіть використовувати милиці протягом короткого часу.
Використання безрецептурних знеболювальних препаратів. Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) допоможуть зняти біль, набряки та запалення. До них належать ібупрофен, декскетопрофен, кетопрофен, напроксен. Та майте на увазі, що ці види медикаментів можуть спричинити розлади шлунка. Якщо у вас є проблеми з нирками або високий кров’яний тиск, або якщо ви людина похилого віку, краще використовувати звичайний парацетамол.
Якщо первісний незначний біль у колінному суглобі згодом посилився та перешкоджає повсякденній активності, якщо набряк та почервоніння не минають, а на дотик коліно тепліше за оточуючі тканини, або ж біль почав турбувати під час сну, потрібно обов’язково звернутися до лікаря ортопеда-травматолога.
ДО ТРАВМАТОЛОГА!
Потрібно екстрено звернутися по допомогу, якщо після травми біль у коліні супроводжується:
- хрустом під час удару;
- деформацією суглоба;
- неможливістю стати на ногу;
- інтенсивним болем;
- раптовим сильним набряком.
Бережіть себе, дотримуйтеся здорового способу життя і не відкладайте візит до лікаря, якщо це насправді необхідно!