Skip to content

Мистецтво відновлення

Мистецтво відновлення 

Галина ШПОРТКО,
завідувачка реабілітаційного відділення, вже понад 10 років надає допомогу пацієнтам у непростих ситуаціях. Колись її рішення поглибити фах невролога у напрямі медичної реабілітації було продиктоване тим, що ця галузь найменш досліджена у медицині. Втім, саме за реабілітологією – майбутнє, переконана лікар. 

Галино Миколаївно, поняття «медична реабілітація» є багатогранним. Тож і коло пацієнтів Центру реабілітації хребта та суглобів АКСІС є доволі широким? 

Так, ми працюємо з різними людьми. Це діти та підлітки, які мають вроджені (як-то ДЦП) або набуті вади розвитку опорно-рухового апарату, наприклад, сколіоз. Це дорослі з проблемами, отриманими у процесі життєдіяльності: виробничі травми, судинні патології, захворювання хребта, суглобів. Це люди похилого віку, а також спортсмени, як професіонали, так і любителі. 

У центрі використовується безліч методик, кожна з яких варта окремої детальної розмови. Як вдалося акумулювати такий колосальний досвід? 

Дійсно, не буде перебільшенням сказати, що ми змогли зібрати найкращі світові практики. Для цього потрібне було постійне навчання, регулярне відвідування тренінгів та семінарів в Україні та за кордоном. І для того, щоб підтримувати найвищий рівень, кожен із фахівців, маючи ґрунтовну медичну освіту, повсякчас поглиблює знання у напрямі своєї вузької спеціалізації. 

Ваша команда – з яких фахівців вона складається? 

Деякі з наших фізичних терапевтів спеціалізуються на ортопедії і травматології, вони здійснюють доопераційну підготовку пацієнтів та забезпечують післяопераційне відновлення. Є лікарі, який працюють винятково над тим, щоб пацієнти якнайшвидше поверталися до активного життя завдяки правильно проведеному ранньому післяопераційному періоду. Є фахівці, які допомагають скоригувати структурні порушення, на кшталт сколіозу. Ми з колегами працюємо з неврологічними хворими. 

Нейрореабілітація – розкажіть, будь ласка, про цей напрям детальніше. 

Ідеться про допомогу після спінальних травм, після інсультів, при вадах розвитку, таких як ДЦП. Зазвичай люди з такими діагнозами отримують інвалідність та стають тягарем для близьких. І хоча гарантувати стовідсоткового відновлення невролог не в змозі, навчити пацієнта навичок самообслуговування, відновити комунікаційні здібності, підвищити соціальну адаптацію – усе це дуже й дуже ймовірно. 

Чи бували у Вашій практиці пацієнти, яких інші лікарі вважали безперспективними? 

Ми бачимо такі ситуації, на жаль, щодня. Загалом, над реабілітацією мало хто працює – не в останню чергу через те, що це дуже тривалий процес. Ось ілюстрація: для пошкодження 1 см нерва достатньо 10 днів, а для його відновлення потрібен місяць. Тож реабілітація при неврологічних захворюваннях може тривати місяцями, а то й роками – і найважливішим періодом є саме перший рік. 

Тим не менше, Вашій команді вдається досягати вражаючих результатів. У чому секрет? 

В індивідуальному підході. Зауважте, реабілітологія – це єдина медична дисципліна, де немає медичних протоколів. Про це ж говорять і наші колеги з Європи та США. Реабілітація, справді, мистецтво. Тут не може бути єдиної схеми, бо всі відновлювальні заходи підбираються з точним урахуванням конкретної ситуації. Я навіть не пропонуватиму певну схему «під захворювання» – допомога здійснюється винятково під пацієнта, під його потреби. Необхідно діяти поетапно, комплексно, послідовно застосовувати різні методики, аби повернути цілісність структурі та відновити конкретні функції. 

Ці ж принципи застосовуються в ортопедії та травматології. Те, що у Spinex пліч-о-пліч працюють нейрохірурги і реабілітологи – перевага для пацієнта? 

Поза сумнівом. Завдяки консенсусу між лікарями різних спеціальностей ми можемо точно визначити, яким шляхом слід рухатися пацієнтові – чи достатньо йому занять із фахівцями АКСІС, чи йому все ж таки варто вдатися до хірургічного лікування. В такому разі реабілітолог, достеменно знаючи про те, як саме було здійснено втручання, має змогу обрати максимально ефективну програму швидкого повернення до активного життя. 

РЕАБІЛІТОЛОГІЯ – ЦЕ ЄДИНА МЕДИЧНА ДИСЦИПЛІНА, ДЕ НЕМАЄ МЕДИЧНИХ ПРОТОКОЛІВ. ОТЖЕ, СЕКРЕТ УСПІХУ – В ІНДИВІДУАЛЬНОМУ ПІДХОДІ. 

А які види допомоги включає у себе такий напрям, як спортивна медицина? 

Це відновлення після травм, а також навчання того, як їм можна запобігти. У ході занять значна увага приділяється роботі м’язів, які беруть участь у формуванні рухового стереотипу, використовуваного спортсменом у його діяльності. Для початку ми звертаємо увагу на статичну та динамічну роботу: ходьбу, біг, стрибки, спортивну стійку. Такий підхід дозволяє максимально використати можливості організму спортсмена й оптимізувати його тренувальний режим, уникаючи травматизму. Це відбувається, як у притчі. Кажуть, колись до майстра східних бойових мистецтв прийшов чемпіон з боротьби та боксу і спитав, чого б мудрець зміг його ще навчити? І той відповів: «Уяви, що ти випадково повернув на вулицю, де на тебе чатують розбійники. То ось я навчу тебе не ходити такими вулицями».

Анна Хоміна

Директор медичного центру Аксіс

Зворотній зв'язок

    ЗАПИС НА ПРИЙОМ