ПРО ЗАХВОРЮВАННЯ
Забиті місця можуть бути одиничними і множинними. Залежно від тяжкості виділяються такі ступеня ушкоджень:
1 ступінь – легкі забиті місця, що супроводжуються появою невеликих садин і ран. Одужання відбувається самостійно через 3-4 дні.
2 ступінь – забиття середньої тяжкості, що характеризуються появою набряків та гематом. Людина може відчувати різкий біль. Спеціального лікування забитих місць у цьому випадку не передбачається. Як правило, достатньо накласти пов’язку, що давить. У разі кров’яних утворень під шкірою слід звернутися до лікаря.
3 ступінь – пошкодження м’язів та сухожилля, ймовірність вивиху. Такі травми можуть бути небезпечні при травмі колін, голови, куприка. Потрібний огляд спеціаліста для визначення подальшого лікування.
4 ступінь забій може призвести до порушення функціонування всіх систем та органів людини. Лікар визначає вид лікування та необхідність оперативного втручання.
ПРИЧИНИ
Забій м’яких тканин виникає під час травми – саме це є його причиною. Однак, як і при будь-якій травмі, варто враховувати характер травмуючого предмету, кут дії, швидкість та площу його контакту з тілом. Від цих факторів, а також від віку і загального стану пацієнта, буде залежати важкість забою.
У типовому випадку забій виникає після короткочасної прямої дії тупого травмуючого агента. Що це означає? Уявіть, що ви їдете на велосипеді – аж раптом втрачаєте рівновагу і падаєте. Якщо сталося “легке падіння” без розбитих колін – найімовірніше у вас забій. Асфальт у цьому випадку – тупий травмуючий агент. Забій можна отримати і в побуті під час прибирання, на прогулянці чи в басейні, якщо ви стрибаєте у воду з великої висоти.
СИМПТОМИ
Як самостійно діагностувати забій? Якщо ви отримали будь-яку травму (чи просто вдарилися ногою об двері, коли мили підлогу), зважайте на можливі симптоми забою:
- біль – найсильніший у момент травми, потім може слабшати;
- припухлість у місці удару, що поступово збільшується;
- поява синців;
- гематоми – накопичення крові у пошкоджених тканинах;
- якщо стався забій ноги чи забій руки, можливе порушення їхніх функцій;
- при забої грудної клітки стає важко дихати, розмова, кашель чи сміх провокують болючі відчуття. При сильному забої може порушуватися робота органів грудної порожнини: легень та серця;
- при забої суглоба (наприклад, колінного) гематома може розвинутися не лише у м’яких тканинах, а й у суглобовій порожнині. Так утворюється гемартроз. Клінічно такий стан проявляється болем у суглобі, зміною його контурів та порушенням функції.
УСКЛАДНЕННЯ
Хоч забій не є тяжкою травмою, однак у деяких випадках може призводити до важких ускладнень:
- забій голови часто поєднується зі струсом мозку;
- забій грудної клітки може “приховувати” перелом ребер і розвиток пневмотораксу;
- сильний забій м’яких тканин може призвести до їхнього некрозу (відмирання);
- забій внутрішніх органів з крововиливом у них (наприклад, забій печінки чи селезінки) може стати смертельним.
Тож будьте пильні: не нехтуйте власною безпекою і своєчасно звертайтеся за допомогою!
ЛІКУВАННЯ В АКСІС
У Центрі реабілітації хребта та суглобів Аксіс ми займаємося реабілітацією та фізіотерапією, щоб відновити вашу життєдіяльність після складних випадків забоїв. Сучасні методи лікування допоможуть пришвидшити процес загоєння гематом, відновити рухливість ушкоджених кінцівок та повернути еластичність зв’язок.
Наші лікарі на основі європейських протоколів лікування і принципів доказової медицини комплексно оцінять ваш стан та підтримають протягом усього періоду лікування і реабілітації.
Основні напрямки лікування захворювань м’язової системи в Аксіс є: